Tydzień Kultury Chrześcijańskiej 2021

 

PONIEDZIAŁEK – 4 października

18.00 - Msza na rozpoczęcie Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej - kościół MB Królowej Świata w Radomiu

Oratorium św. Filipa Neri, ul. Grzybowska 22

19.00 - Teatru „Nie Teraz” z Tarnowa - Oratorium św. Filipa Neri, ul. Grzybowska 22„O krasnoludkach i o sierotce Marysi” Marii Konopnickiej.

Autorka ukryła w baśni literackiej z 1895 roku swoje i Polaków oczekiwania na niepodległą Ojczyznę. Tytułowi bohaterowie baśni – krasnoludki (zwane pięknie po polsku Bożętami), czekały w zimnej jaskini na prawdziwą Wiosnę, czyli Niepodległość. Czekali, jak legendarni rycerze pod Giewontem. Alegoria podpowiada, że czekamy na czas, w którym naprawdę wróci dobro, piękno i prawda. Bo tak, jak w baśni Królowa Tatr obiecała to Marysi, tak nam podczas objawień wiele razy obiecała Królowa Aniołów.

WTOREK – 5 października

18.30 - spotkanie poświęcone kompozytorowi i długoletniemu organiście kościoła Mariackiego w Radomiu Stefanowi Wrocławskiemu - wspomnienie i koncert jego utworów.

kościół pw. Świętej Rodziny w Radomiu, ul. Kelles-Krauza 19

Stefan Wrocławski, długoletni organista kościoła mariackiego w Radomiu. Ukończył konserwatorium w Warszawie i został zaliczony do organistów I klasy. W 1926 r. rozpoczął pracę w parafii mariackiej w Radomiu i był tu organistą nieprzerwanie przez 46 lat. Kierował także powstałym przy kościele Chórem Cecyliańskim oraz nauczał w szkole muzycznej i komponował.

ŚRODA – 6 października

18.00 - Msza św. w intencji zmarłego wydawcy i regionalisty księdza prałata Edwarda Poniewierskiego.

Po Mszy św. wieczór wspomnień w sali Klubu Inteligencji Katolickiej

Katedra pw. Opieki Najświętszej Maryi Panny w RadomiuSala KIK - ul. Sienkiewicza 13

Ks. Edward Poniewierski urodził się 9 września 1953 r. w Radomiu. Przez kilka lat pełnił posługę ojca duchownego alumnów Wyższego Seminarium Duchownego. Był proboszczem parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Radomiu, a potem proboszczem parafii katedralnej pw. Opieki NMP. Był Kanclerzem Kurii Diecezji Radomskiej.

CZWARTEK – 7 października

18.30 - „Muszę się modlić o miłość” – wieczornica o Czcigodnym Słudze Bożym ks. Franciszku Blachnickim – Diakonia Ruchu Światło-Życie

parafia Chrystusa Króla w Radomiu (Gołębiów) ul. Orląt Lwowskich 9

24 marca 2021 roku minęła 100. rocznica urodzin ks. Franciszka Blachnickiego – założyciela wspólnot życia konsekrowanego i ruchów formacyjnych, w tym Ruchu Światło-Życie, inicjatora Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. W latach II wojny światowej ks. Blachnicki angażował się w działalność konspiracyjną, a następnie był więziony w niemieckim obozie Auschwitz. Po wojnie prześladowany przez Służbę Bezpieczeństwa PRL. Ks. Franciszek Blachnicki to Sługa Boży.

PIĄTEK – 8 października

18.00 - spotkanie autorskie z Pawłem Zuchniewiczem autorem beletryzowanej biografii bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego pt.: „Ojciec wolnych ludzi”.

Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, ul. Kelles-Krauza 19

Paweł Zuchniewicz – dziennikarz, autor książek, dźwiękowych reportaży i słuchowisk poświęconych m.in. papieżowi Janowi Pawłowi II. W 2006 roku ukazała się jego książka „Cuda Jana Pawła II”. Również autor książki „Ojciec wolnych ludzi”. To beletryzowana biografia kardynała Wyszyńskiego. Wydawnictwo Stacja7 opracowało wznowienie tej publikacji w nowoczesnej szacie graficznej, atrakcyjnej dla młodego czytelnika.

SOBOTA – 9 października

12.30 - film: „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie” – reż. Tadeusz Syka(sens biletowany, cena biletów grupowych, min. 10 osób - 12 złotych)kino Helios w Radomiu

19.00 - koncert Marcina Stycznia z zespołem „Święci”

Oratorium św. Filipa Neri w Radomiu, Grzybowska 22

Marcin Styczeń to wokalista, kompozytor, autor tekstów. Artysta niezależny od wielkich wytwórni, za to zależny od swoich słuchaczy, jak sam mówi. To dla nich tworzy. Z wykształcenia dziennikarz. Od ponad 20 lat śpiewa, komponuje, pisze teksty. Koncertuje w kraju i zagranicą. Jego artystyczny dorobek to dziesięć płyt, pięć z nich stworzył wspólnie z poetą, Ernestem Bryllem, z którym współpracuje od 2009 roku.

NIEDZIELA – 10 października

Katedra pw. Opieki Najświętszej Maryi Panny w RadomiuXXI Dzień Papieski

18.00 – Msza św. i koncert chóru parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Radomiu oraz kwartetu smyczkowego Filharmonii Świętokrzyskiej z okazji 100-lecia istnienia parafii katedralnej i parafii NSJ Radom.

 

Tydzień Kultury Chrześcijańskiej organizuje Wydział Duszpasterski Kurii Diecezji Radomskiej oraz Stowarzyszenia „Młyńska” Verum Bonum Pulchrum.

Patronat honorowy: Biskup Radomski Marek Solarczyk.

Patronat medialny: Radio Plus Radom, Radomski Gość Niedzielny, portal Diecezji Radomskiej

Partnerem Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej jest ENEA Wytwarzanie.

Sponsorzy:  Radmot, Zakład Masarski Krawczyk, Peugeot M.i R.Prasek, Piotr Ciołkiewicz, Marek Włodarczyk, Piekarnia Fogiel & Fogiel, Marco Shoes.

Kontakt

Adres:
Stowarzyszenie "Młyńska" Verum Bonum Pulchrum
Młyńska 23/25
26-600 Radom
Polska

e--mail:
kontakt@stowarzyszeniemlynska.pl

KRS: 0000456474
NIP: 9482599660
REGON: 146846927

Nr konta:
Alior Bank
89 2490 0005 0000 4530 3210 5480

Galeria

team1
team2
team3
team4
team5
team6
team7
team8
team9