Sympozjum w relacji Weroniki Chochoł z Radia PLUS Radom.

O życiu, działalności, a przede wszystkim mistycznych przeżyciach i konkretnych przepowiedniach dotyczących historii Polski można było dowiedzieć się podczas sympozjum "Mistyczka z Radomia - Wanda Malczewska", które odbyło się w Oratorium św. Filipa Neri w Radomiu. 

Wanda Malczewska urodziła się w Radomiu w w maju 1822 roku. Była prekursorką świeckich katechetów, ewangelizatorką. Uczyła chłopów pisania, czytania i religii, pomagała chorym i ubogim. Podczas Powstania Styczniowego organizowała szpitale. Była świecką mistyczką, miała dar przewidywania przyszłości. W 1873 r. - za sprawą Matki Bożej -  przepowiedziała Cud nad Wisłą. 

Celem sympozjum było przybliżenie postaci niezwykłej radomianki i czcigodnej Służebnicy Bożej, jej życia i działalności.

- Ludzie gromadzą się i proszą o wstawiennictwo w Parznie, w archidiecezji łódzkiej, gdzie jest pochowana, w Żytnie w archidiecezji częstochowskiej i Sosnowcu. Tam jest ciągle żywy jej kult, bo tam mieszkała. Chcieliśmy pokazać, że ona jest nasza, jest naszą perłą - mówił prowadzący spotkanie ks. bp Piotr Turzyński. 

Podczas sympozjum poruszone zostały różne aspekty życia i działalności Wandy Malczewskiej. Od miejsc, w których przebywała w kolejnych latach życia, przez działalność edukacyjną i patriotyczną, doznania mistyczne, aż po jej wpływ na twórczość Jacka Malczewskiego, który był jej bratankiem. 

O kościelnym i społecznym tle życia i działalności Wandy Malczewskiej opowiedział o. prof. dr hab. Roland Prejs z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. - Nie można zajmować się osobą Wandy Malczewskiej, nie popatrzywszy najpierw, w jakich czasach żyła, w jakich czasach i środowisku przyszło jej realizować swoje zadania - wyjaśniał gość sympozjum.

O miejscach, w których na przestrzeni lat żyła i działała Wanda Malczewska opowiedział Mirosław Wąsik. Malczewska urodziła się w Radomiu i tu - na radomskim Prędocinku - spędziła 24 lata życia. Następnie mieszkała w Klimontowie, Zagórzu, Krakowie, Wielkoszkowicach, Żytnie, Szyrowie, Lubcu i Parznie:

Wanda Malczewska brała udział nie tylko w manifestacjach religijno-patriotycznych, ale również w Powstaniu Styczniowym. Po proroctwach dotyczących niepodległości Polski na mistyczkę spadły represje. Tym tematem zajęła się dr Ewa Orzechowska: 

Mówiąc o Wandzie Malczewskiej nie można zapominać o charakterystycznych cechach jej mistyki. Wanda Malczewska znana była z doświadczeń mistycznych. Ks. Marek Tatar - profesor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie mistykę Wandy Malczewskiej dzieli na trzy kategorie: eucharystyczną, pasyjną i profetyczno-narodową. Mistyka eucharystyczna rozpoczyna się wraz z latami dziecięcymi Wandy.

 - Jej duchowość i mistyka eucharystyczna posiada charakter ofiarniczy: na oziębłych katolików, za naród, Kościół, papieża, a także rozwinięcie kultu eucharystycznego. W stanach ekstatycznych nie czuła bólu, mówimy tutaj o stanach zawieszenia zmysłów - to absolutny dowód na stan przeżywania przez Wandę Eucharystii, ale też tego wszystkiego, co w jej kontekście się dokonuje - wyjaśnia ks. Tatar.,

Podczas sympozjum poruczone zostały również tematy dotyczące radomskich śladów Wandy Malczewskiej (Paweł Puton), sacrum w twórczości Jacka Malczewskiego - bratanka Wandy (Katarzyna Posiadała) i przebiegu procesu beatyfikacyjnego Wandy Malczewskiej  (ks. dr Kazimierz Dąbrowski). Obecnie Archidiecezja Łódzka prowadzi proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Wandy Malczewskiej. Jej doczesne szczątki spoczywają w kościele w Parznie. W ramach procesu beatyfikacji, w latach 1929-30 przesłuchano 25 świadków, którzy opowiedzieli, jaki wkład wniosła Wanda w popularyzację nabożeństw majowych. Podkreślano jej niezwykły talent mediacyjny – i fakt, że uzdrawiała chorych gorliwą modlitwą.

Sympozjum poprzedziła Msza św. w kościele Matki Bożej Królowej Świata. Eucharystii przewodniczył Biskup Radomski Henryk Tomasik, a homilię wygłosił bp Ireneusz Pękalski - Biskup Pomocniczy Archidiecezji Łódzkiej.

Wydarzenie zorganizowane zostało przez Kurię Diecezji Radomskiej, radomski oddział Klubu Inteligencji Katolickiej oraz Stowarzyszenie "Młyńska" Verum Bonum Pulchrum.  

Partnerzy Sympozjum:

Enea

Wydział Teologii KUL

Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. św. Filipa Neri w Radomiu

 

Patronat medialny - Radio PLUS Radom.

 

Kontakt

Adres:
Stowarzyszenie "Młyńska" Verum Bonum Pulchrum
Młyńska 23/25
26-600 Radom
Polska

e--mail:
kontakt@stowarzyszeniemlynska.pl

KRS: 0000456474
NIP: 9482599660
REGON: 146846927

Nr konta:
Alior Bank
89 2490 0005 0000 4530 3210 5480

Galeria

team1
team2
team3
team4
team5
team6
team7
team8
team9