Tydzień pełen Kultury

Jak co roku na wydarzenia Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej zaprosiło Stowarzyszenie „Młyńska” Verum Bonum Pulchrum oraz Wydział Duszpasterski Kurii Diecezji Radomskiej. I zgodnie z tradycją przez cały tydzień można było uczestniczyć w spotkaniach, projekcjach filmowych, spektaklach czy koncertach. 

Wszystko rozpoczęło się w poniedziałek 7 października w kościele Matki Bożej Miłosierdzia w Radomiu. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił bp Michał Janocha - profesor Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, biskup pomocniczy warszawski. Potem odbyło się pierwsze ze spotkań w ramach rozpoczynającego się Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej. Wykład o architekcie Stanisławie Niemczyku zwanym "polskim Gaudim" przedstawił bp Michał Janocha - historyk sztuki, który od lat zajmuje się ikonami. 

We wtorek, 8 października w Duszpasterstwie Akademickim w Radomiu w ramach cyklu "Całkiem Inna - Kobieta w blasku Stwórcy" odbyło się spotkanie z Panią Lucyną Adamkiewicz - łączniczką Zgrupowania „Chrobry I”, więźniarką obozów Auschwitz i Gusen II. Pani Adamkiewicz opowiadała o swojej młodości i najbliższych, którzy mieli ogromny wpływ na jej późniejsze życie. Jak podkreślała, nauczono ją szacunku do drugiego człowieka i patriotyzmu. Spotkanie poprowadził ks. Mariusz Wilk, duszpasterz akademicki.

W środę, 9 października Resursa Obywatelska zaprosiła na projekcję filmu "Muzyka ciszy" w reż. Michaela Radforda. Film opowiada historię wybitnego śpiewaka Andrei Bocellego, który urodził się z nieuleczalną chorobą oczu, na skutek której w wieku 14 lat stracił wzrok. Również w środę o godz. 19.00 w Duszpasterstwie Akademickim sprawowana była Msza Święta i Wieczór Uwielbienia, który poprowadziła Akademicka Wspólnota Jonasza. A na zakończenie spotkania była okazja do rozmów oraz wspólna Agape.

W czwartek 10 października ks. prof. Witold Kawecki - autor książki „Tajemnice Caravaggia”., wykładowca Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego przyjechał do Radomia na spotkanie w ramach Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej. Odbyło się ono w Centrum Wolontariatu Międzynarodowego. Ks. profesor  twórczością Caravaggia fascynuje się od 30 lat. Jak mówi, mimo przestudiowania setek publikacji na temat artysty, on wciąż zaskakuje i nie daje się poznać do końca. Powiedział, że książka adresowana jest do koneserów i amatorów sztuki, osób wrażliwych na piękno i szukających oryginalnego, wartościowego, ponadczasowego prezentu.

W piątek, 11 października Mszą św. w kościele księży filipinów pw. Matki Bożej Królowej Świata rozpoczęło się spotkanie z twórcą sztuki sakralnej Mariuszem Drapikowskim, który opowiedział o swoich dziełach sakralnych i o osobistym doświadczeniu obecności Boga w życiu rodzinnym i zawodowym. Spotkanie u księży filipinów połączone było z obecnością monstrancji „Królowa Pokoju”. W 2011 roku została ona przekazana przez Stowarzyszenie Comunità Regina della Pace dla parafii św. Jakuba w Medjugoriu, jako materialny znak włączenia do dzieła „12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju” - Światowego Centrum Modlitwy o Pokój. Adoracja u filipinów trwać będzie do 27 października.

W sobotę, 12 października w Oratorium św. Filipa Neri wystąpił zespół Play&Pray z Krakowa. Artyści zaprosili publiczność do chwalenia i uwielbiania Boga. Podczas koncertu  nie tylko prezentowali własne piosenki, ale również zapraszali publiczność do wspólnego śpiewania, a nawet tańca. Ich utwory to połączenie wielu gatunków szeroko pojętej muzyki rozrywkowej związanych z praise&worship. W czerwcu 2018 roku światło dzienne ujrzała debiutancka płyta: Królestwo – w całości napisana i skomponowana przez członków zespołu. Podczas radomskiego koncertu mogliśmy usłyszeć utwory w tego albumu.

W niedzielę 13 października, w ostatni dzień Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w godzinach popołudniowych w Oratorium św. Filipa Neri przy ul. Grzybowskiej oklaskiwano aktorów z Teatru Nie Teraz z Tarnowa, którzy wystąpili w spektaklu według dramatu Kazimierza Brauna "Powrót Norwida". To nie jest łatwa, prosta w odbiorze, czy wesoła sztuka. To prawda o życiu człowieka i życiu narodu, która zmusza do zatrzymania się, refleksji. Widzowie, którzy przyszli na spektakl do Oratorium byli mocno poruszeni i zbudowani tekstami, które w dzisiejszych czasach są nadal aktualne i przemawiają do naszych sumień i serc. Reżyserem spektaklu jest Tomasz Żak, założyciel i twórca Teatru Nie Teraz.

Wieczorem Eucharystii sprawowanej na zakończenie Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej  i Dnia Papieskiego w radomskiej katedrze przewodniczył i homilię wygłosił bp Piotr Turzyński.

Po Mszy św. odbył się koncert "Totus Tuus Sum Maria" pod dyrekcją Huberta Kowalskiego, którym artyści oddali hołd św. Janowi Pawłowi II oraz słudze bożemu Kard. Stefanowi Wyszyńskiemu. I właśnie oni obaj swoje życie, swoją służbę Kościołowi i Polsce zawierzyli Matce Bożej, której obecność zawsze odczuwali w swoim życiu. W programie koncertu znalazły się tradycyjne i współczesne pieśni maryjne opracowane na solistów, chór i orkiestrę, utwory maryjne z klasycznego dziedzictwa muzycznego oraz fragmenty Oratorium Huberta Kowalskiego o Prymasie Wyszyńskim. 

Wykonawcy niedzielnego koncertu: Hubert Kowalski - dyrygent, kompozytor, Joanna Klin - sopran, Marcin Jajkiewicz - tenor, ICON Orkiestra, Warszawski Chór Papieski im. św. Jana Pawła II pod dyrekcją Zofii Borkowskiej.

Organizatorami Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej byli:

    1. Kuria Diecezji Radomskiej 

    2. Stowarzyszenie "Młyńska" VERUM BONUM PULCHRUM 

Partnerami Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej byli:

    1. Stowarzyszenie Centrum Młodzieży "Arka" w Radomiu 

    2. Radomska Orkiestra Kameralna 

    3. Duszpasterstwo Akademickie w Radomiu 

    4. Kongregacja Oratorium św. Filipa Neri w Radomiu 

    5. Ośrodek Kultury i Sztuki "Resursa Obywatelska" w Radomiu 

    6. Parafia pw. Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu

    7. Parafia pw. Matki Bożej Miłosierdzia w Radomiu

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli:

    1. Biskup Radomski Henryk Tomasik 

    2. Prezydent Miast Radomia 

Wydarzenie wsparli

    1. Enea Wytwarzanie Sp. z o.o.

    2. Prezydent Miasta Radomia

    3. Renata i Andrzej Karpetowie

    4. Autoryzowany Koncesjoner Peugeot M i R Prasek

    5. Optimal Sp. z o.o., 

    6. KPS FOOD SP. Z O.O.

    7. Jarosław Krzyżanowski

    8. „Korej” Sp. z o.o.

    9. RADMOT Sp z o.o.

    10. MARCO schoes

    11. POLMEDIC Sp. z o. o.

    12. PHU MATPOL KOSTKIEWICZ TOMASZ

    13. Wodociągi Miejskie w Radomiu

    14. Zakład Masarski Krawczyk

    15. P.P.H.U JARMEX Jarosław Jaskólski

    16. Communità Regina della Pace

    17. Piekarnia Fogiel&Fogiel

    18. Piekarnia Rustykalna 

    19. Cukiernia i kawiarnia Bajka Pionki

    20. Ris Kotes. Włodarczyk Marek

    21. Iłżeckie Lody Nowak

Patronat medialny objęli:

    1. Radio Plus Radom 

    2. Gość Niedzielny Ave 

    3. Portal Diecezja Radomska 

Kontakt

Adres:
Stowarzyszenie "Młyńska" Verum Bonum Pulchrum
Młyńska 23/25
26-600 Radom
Polska

e--mail:
kontakt@stowarzyszeniemlynska.pl

KRS: 0000456474
NIP: 9482599660
REGON: 146846927

Nr konta:
Alior Bank
89 2490 0005 0000 4530 3210 5480

Galeria

team1
team2
team3
team4
team5
team6
team7
team8
team9