Niezwyłka historia błogosławionej nauczycielki

W czerwcu w Poznaniu odbyła się premiera filmu “Błogosławiona”, który przedstawia historię o Natalii Tułasiewicz – jednej z dwóch świeckich kobiet spośród 108. Męczenników Polskich w czasie II Wojny Światowej. Teraz film mogliśmy obejrzeć w Radomiu w kinie Helios podczas trwającego Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej.

“Błogosławiona” to film dokumentalny, fabularyzowany, w reżyserii Wandy Różyckiej – Zborowskiej. Film opowiada o Natalii Tułasiewicz, którą Ojciec Święty Jan Paweł II podczas Mszy św. odprawionej na Placu J. Piłsudskiego w Warszawie 13 czerwca 1999 roku zaliczył w poczet błogosławionych Kościoła Katolickiego.

Rozmowa z reżyserką i krewną "Błogosławionej" wprowadziła widzów w film, który jak powiedziała reżyser Wanda Różycka – Zborowska powstawał przez wiele lat, ale udało się to sfinalizować dzięki Fundacji Rozwoju Miasta Poznania

Na spotkanie i pokaz filmu do Radomia przyjechała też krewna bohaterki filmu "Błogosławiona" Natalia Tułasiewicz Wala, która też miała możliwość udziału w procesie tworzenia tego filmu.

Zapiski i listy Natalii Tułasiewicz ujawniają bogactwo jej życia wewnętrznego. Wyłaniające się z nich przemyślenia, refleksje, wiersze są wielkim darem dla pokoleń. Szukała ona możliwości uświęcenia świata współczesnego w jego codzienności i dla każdego z nas może stać się w tym względzie inspiracją.

Ten film pozwala widzowi uzyskać szerokie i głębokie spojrzenie na postać błogosławionej Natalii, dostrzec wartości, które chciała nam przekazać oraz skonfrontować je z przesłaniem, które Bóg przed każdym z nas stawia: „Kładę dziś przed tobą życie i śmierć, błogosławieństwo i przekleństwo”.

W tym roku Natalia Tułasiewicz została ogłoszona patronką nauczycieli i wychowawców